Biuro: ul. Kościuszki 1c, pokój 205, 44-100 Gliwice, tel: (32) 337-04-00 do 02, info@samax.eu
Sklep managera budowlanego
Sklep managera budowlanego
U nas kupisz!
Najbliższe Szkolenia
Najbliższe Szkolenia
Tworzenie harmonogramów
Tworzenie harmonogramów
dla robót w programie MS Project

ZAPRASZAMY - Najbliższy termin szkolenia:
19 - 20 czerwca 2017r.  Gliwice
Cenniki oraz literatura dla budownictwa
Cenniki oraz literatura dla budownictwa
Szeroki wybór cenników SEKOCENBUD, Bistyp, Orgbud Serwis w formie papierowej oraz elektronicznej, dzienniki budowy, katalogi nakładów rzeczowych KNR i inne.
BIMestiMate
BIMestiMate
Nowy Program umożliwia przeniesienie
z wirtualnego modelu budowli
do kosztorysu, przedmiarów i ich szybką wycenę
na dowolnym etapie projektu.
ZAPRASZAMY NA NOWE SZKOLENIE
ZAPRASZAMY NA NOWE SZKOLENIE
Bezpieczeństwo na Placach Zabaw
oraz odpowiedzialność
Zarządców Nier
uchomości


Chcesz wziąć udział
w kursie kosztorysowania?

Wypełnij i wyślij formularz zgłoszeniowy e-mailem bądź faksem

Formularze do innych szkoleń znajdują się w opisie szkolenia

PROGRAMY DO KOSZTORYSOWANIA I PRZYDATNE NARZĘDZIA
Zuzia 12.x NOWA WERSJA

    Autoryzowany Partner
  Zuzia 12 - program do kosztorysowaniaZUZIA - program do kosztorysowania wyposażony w nowoczesny interfejs, przydatne funkcje do tworzenia kosztorysów prostych i wielopoziomowych,  weryfikacji opracowania pozycji indywidualnych, agregacji robót i cen, wariantowania na różnych poziomach oraz wpisywania cenników z CD i tworzenia harmonogramów.  To co wyróżnia program ZUZIA spośród innych programów kosztorysowych  to szybkość działania, prosta, intuicyjna obsługa, otwartość na inne systemy kosztorysowe oraz możliwość wymiany danych w wielu formatach.

Informacje o programie PDF Kosztorys >>

Zmiany w najnowszych wersjach programu Zuzia:

przejdź dalej >>Program do kosztorysowania Zuzia 12 - charakterystyka:
 • posiada nowoczesną szatę graficzną z menu dostosowanym do stylu MS Office 2007,   
 • posiada zaawansowane i funkcjonalne możliwości w tym import danych przedmiarowych i kosztorysowych z plików MS Excel i odwrotnie.

  UWAGA: Od 2 kwartału 2015r. cenniki Sekocenbud RMS-MAX nie są obsługiwane przez program Zuzia 8 i starsze! Przepraszamy za utrudnienia i polecamy aktualizacje programu do wersji najnowszej.

Zuzia to jedyny program do kosztorysowania w pełni współpracujący z MS Excel. Posiada rozbudowane możliwości eksportu do Excela kosztorysu razem z pełnymi zestawieniami. Zuzia10 ma także możliwość importu danych zapisanych w Excelu przy zachowaniu elastyczności w definiowaniu tego co i w jakim zakresie ma być importowane. Opcja ta jest wykorzystywana podczas współpracy inwestorów i wykonawców w zakresie przekazywania danych do wyceny w otwartym, standardowym formacie. Format *.xls używany do wymiany danych umożliwia także eksport i import z Open Office.


Nowością jest możliwość utworzenia jednej pozycji kosztorysowej ze wskazanych wielu istniejących pozycji szczegółowych. W efekcie końcowym otrzymujemy jedną pozycję szczegółową, zawierającą nakłady rzeczowe przeniesione z pozycji składowych.


Zuzia daje możliwość zapisu kosztorysu w uniwersalnym formacie XML, który pozwala na komunikację z wieloma aplikacjami oraz integrację programu do kosztorysowania z systemami do zarządzania, a przede wszystkim wymianę kosztorysów z innymi programami do kosztorysowania.

Zuzia pozwala tworzyć elementy scalone (pozycje scalone), które składają się z dowolnych pozycji kosztorysowych. Element scalony ma własny opis i obmiar, a jego wartość jest równa sumie wartości pozycji składowych. Poprzez element scalony uzyskujemy efekt ukrycia szczegółów kalkulacji wykonania roboty, równocześnie nie tracąc danych w niej zawartych. Element scalony jako kalkulacja wartości roboty może zostać zapisany w Cenniku Scalonym, pozwoli to na zastosowanie otrzymanej wartości w późniejszych wycenach robót lub obiektów.

Zuzia10 pozwala tworzyć w kosztorysie pozycje wariantowe umożliwiające przedstawienie alternatywnych technologii lub systemów wykonania danej roboty. Tak opracowane kosztorysy pozwalają na szybkie i profesjonalne wybranie optymalnego rozwiązania, a dana robota może być przedstawiona w różnych wersjach realizacji. Decyzję, co do wyboru określonej wersji możemy podjąć w każdej chwili opracowywania kosztorysu poprzez wybranie odpowiedniego wariantu.

Obliczanie bieżącej wartości kosztorysu to nasz oryginalny pomysł, wprowadzony dość dawno i przyjęty obecnie jako standard przez innych producentów systemów kosztorysowych. W trakcie tworzenia kosztorysu na bieżąco wyświetlane są informacje o wartości całkowitej kosztorysu oraz poszczególnych jego elementów. Każda czynność wykonana przez użytkownika znajduje swoje odbicie w końcowej sumie kosztorysu wyświetlanej przez cały czas na ekranie. Jeśli w jednym czasie otwartych jest kilka kosztorysów na ekranie widoczne są końcowe wartości każdego z nich. Również w każdej pozycji wyświetlana jest bieżąca wartość całkowita i jednostkowa.

Baza wraz z założeniami i opisami robót zawiera obecnie ponad 300 katalogów i jest standardowo dołączona do programu. Wiele z nich to katalogi branżowe – m.in. katalogi Telekomunikacji Polskiej S.A., Zakładów Remontowych Energetyki czy nowe wydania katalogów opracowane przez WACETOB, IRM, INSTAL, ORGBUD. Informacje o katalogach, ich roku wydania i wydawcy są dostępne podczas pracy z programem jak również w formie drukowanego raportu. Wprowadzane nowe katalogi są opracowywane i sukcesywnie udostępniane użytkownikom. Istnieje możliwość zawężenia bazy do wybranych katalogów oraz tworzenie własnych katalogów z możliwością wprowadzenia założeń, opisów robót, nakładów. Pełne informacje z katalogów – opisy robót, uwagi czy założenia ogólne i szczegółowe można uzyskać na ekranie, bez potrzeby sięgania po wydania książkowe. Wyszukiwanie informacji w katalogach odbywa się przez wpisanie jednego lub kilku słów i trwa zaledwie kilka sekund, po których na ekranie wyświetlane są wszystkie tablice zawierające wpisane przez użytkownika słowa. Użytkownicy Zuzi mogą eksportować i importować posiadaną bazę katalogów pomiędzy sobą.


Pudełko zawiera: czytelną instrukcję, płytę CD z najnowszą wersją programu Zuzia, klucz zabezpieczający KMM na port USB (współpracuje także z 64 bitowym Windows 7) oraz kartę licencyjną. Cena programu obejmuje 12 miesięczną  opiekę techniczną -  usługa obejmuje możliwość automatycznego pobrania z Internetu wszystkich aktualizacji ukazujących się na rynku przez 12 miesięcy od daty zakupu programu. Po zakończeniu usługi opiekę techniczną można przedłużyć na następne 12 miesięcy. Nasi klienci mogą również liczyć na pomoc w instalacji programu Zuzia oraz opiekę posprzedażową.

Polecamy rozszerzenie programu Zuzia 12program PDF Kosztorys – nowatorskie narzędzie, które likwiduje uciążliwą pracę związaną z przepisaniem treści przedmiaru zapisanego w PDF do dowolnego systemu kosztorysowego lub arkusza kalkulacyjnego. Dotyczy to przypadków gdy przedmiary są publikowane w postaci PDF, co jest powszechną praktyką w zamówieniach publicznych. W najnowszej wersji PDF Kosztorys zyskał nową funkcjonalność– czytanie pełnych kosztorysów  z plików PDF (zawierających nakłady).

Poniżej do pobrania demonstracyjna wersja programu Zuzia 11. Wypróbuj już dziś program Zuzia 12!

Demo programu Zuzia 11

Dział handlowy przyjmuje zamówienia pod nr telefonu 32 337 04 00, mailem: handlowy@samax.eu bądź osobiście w naszym biurze przy ul. Kościuszki 1c, pokój 205.

Zapraszamy także do naszego sklepu: http://www.sklep-samax.eu

 

ZMIANY W NAJNOWSZYCH WERSJACH PROGRAMU ZUZIA

Informacje od Producenta


 początek >>

Zuzia - wersja 12 NAJNOWSZA
Zuzia 11 - Zmiany w kolejnych aktualizacjach
Zuzia - wersja 10
Zuzia - wersja 10.01
Zuzia - wersja 10.02
Zuzia - wersja 10.03


Zuzia - zmiany w najnowszej wersji 12

Zmiany 12.00.4 - CZERWIEC 2016

Wersja 12.00.4

 

Do bazy katalogów dodano następujące katalogi:

Nr katalogu Nazwa
KNR 9-28 Ocieplenia ścian budynków z użyciem płyt FRONTROCK; Orgbud, wydanie I, Poznań 2014
KNR 9-30 Latarnie oświetlenia solarnego i hybrydowego; Orgbud, wydanie I, Poznań 2015

 
Poprawiono następujące opcje programu:

 • Przy zmianie kosztorysu złożonego na prosty, gdy rozdziały miały ustawione kotwice.
 • Podczas przyjmowania nakładu Robocizny i Sprzętu z bazy RMS pojawiały się Nieznane SS’y, przy włączonej opcji Pokaż ceny (w bazie RMS).
 • Po otwarciu pliku kosztorysu zapisanego jako „XML”, w którym na poziomie Elementu, Grupy, Rozdziału zdefiniowano krotność mniejszą od 1 (np. 0,40), wartość tej krotności była 0.
 • Przy czytaniu zmiennych zdefiniowanych w obrębie grupy przedmiarowej (zapis i czytanie xml-a).
 • Przy zmianie nakładu (materiału) na inny wraz ze zmianą jednostki (z kg na t), przy włączonej opcji przenieś cenę, nie przeliczała się norma.
 • Przy czytaniu plików *.rds pochodzących z programu Rodos7.

Zmiany 12.00.3 - MARZEC 2016

Wersja 12.00.3

 

Nowe opcje programu:

 1. Dodano opcję wyświetlania ceny dla pozycji bez ilości.
 2. Import cenników Intercenbud odbywa się do katalogu Cenniki\Intercenbud.
 3. Dodano możliwość dopasowania szerokości kolumn.
 4. W opcji eksport do Excela (Excel – Oferta) dołożono nowe funkcje.

 

Do bazy katalogów dodano następujące katalogi:

Nr katalogu Nazwa
KNR DC 08 Okablowanie strukturalne w technologii firmy AMP NETCONNECT ®; Datacomp, wydanie I, Kraków 2016

 
Poprawiono następujące opcje programu:

 • Import z Excela  – nie pokazywały się typy pozycji w comboboxie.
 • Nie pokazywały się opcje w menu kontekstowym w zakładkach zestawień RMS.
 • Nieprawidłowe wyświetlanie tablic ze współczynnikami dla rusztowań.
 • Odblokowano odznaczanie opcji „Nie pokazuj VAT w pozycjach” na wydruku kosztorysu.
 • Działanie zmiany nazwy nakładów w zestawieniach R i S.
 • Działanie filtrowania po nakładach RMS przy jednoczesnym sortowaniu.
 • Czytanie formatów: *.kst, *.ath.
 • Zamianę rozdziału na zewnętrzny – nie były zamieniane wartości odwołania do pozycji z tego rozdziału.
 • Drukowanie zmiennych lokalnych w przedmiarach.
 • Po wstawieniu rozdziału, wartość na ekranie nie była odświeżana.
 • Błąd podczas drukowania długich opisów pozycji w Przedmiarze UPZP.
 • Błąd wydruku narzutów z rozdziałów na stronie tytułowej.
 • Cofnij przy zmianie kosztorysu na prosty nie przywracało narzutów w rozdziałach.

 

Zmiany 12.00.2 - LISTOPAD 2015

Wersja 12.00.2

 

Poprawiono następujące opcje programu:

 1. Poprawiono wyświetlanie się czarnego paska przy bardzo długich obmiarach (przy opcji lista jednowierszowa).
 2. Usunięto błąd przy czytaniu plików z najnowszej wersji programu Norma w formatach ath i xml.
 3. Zmodyfikowano drukowanie wartości robocizny w pozycjach, przy włączonej opcji Robocizna Razem.
 4. Poprawiono dodawanie nakładu w pozycji z bazy RMS.
 5. Poprawiono błąd występujący po wpisaniu pustej nazwy nakładu w zestawieniu RMS.
 6. Usunięto błąd, który po ustawieniu szybkiego filtru uniemożliwiał skorzystanie z funkcji „Przejdź do pozycji”.
 7. Zmodyfikowano drukowanie komentarzy z przedmiarów.
 8. Usunieto bład występujący podczas wyszukiwania w katalogach, jeżeli program wyszukał tekst w nazwie katalogu (np.: tekst „KNR”) to po ustawieniu się na katalogu i kliknięciu zakładkę Rozdziały występował komunikat o błędzie.
 9. Poprawiono kopiowanie pozycji z nakładami w walutach – nie kopiowały się waluty.
 10. Zmodyfikowano wyszukiwanie i edycję opisów pozycji.
 11. Naprawiono błąd – brak możliwości kopiowania kodów CPV.

 

Do bazy katalogów dodano następujące katalogi:

Nr katalogu Nazwa
KNR DC 14 Wewnątrzbudynkowe sieci światłowodowe (FTTH), wydanie I; Kraków 2015Zmiany 12.00.1 - SIERPIEŃ 2015
 

Nowe opcje programu:

 1. Program ZUZIA12 działa na systemie operacyjnym Windows10 i niższych.
 2. Dołożono opcje – Rozliczanie rusztowań. Opcja umożliwia rozliczenie częściowe zdefiniowanego przedmiaru w pozycji rusztowania (np. w pozycji dotyczącej wykonania tynków tylko część robót wymaga rusztowań, można zaznaczyć te wiersze przedmiarowe, które dotyczą robót wykonywanych z rusztowań i dla tego częściowego przedmiaru wyliczyć liczbę r-g).
 3. Możliwość dowolnej definicji sposobu liczenia własnych narzutów.
 4. Dołożono możliwość zmiany narzutów w pozycjach kosztorysowych.
 5. Dodano opcję – Dodatki określane kwotowo.
 6. Do bazy katalogów dodano i poprawiono następujące katalogi:
  Nowe:
  KNR DC 13 - Mikrokanalizacja zewnętrzna FTTH, Datacomp sp. z o.o., I wyd. Kraków 2015
  KNR DC 18 (2) - Termo Organika – System Dociepleń, Datacomp sp. z o.o., II wyd. Kraków 2015
  Poprawione:
  ZKNR C2 - Roboty budowlane wykonywane w technologiach i materiałach marek: Ceresit, Thomasit, Pattex, Metylan Henkel Polska, wyd. I 2008
  KNR 2-37 - Nawierzchnie kolejowe w torach o prześwicie normalnym
  KNR 2-23 - Nawierzchnie kolejowe w torach o prześwicie normalnym
  KNR 9-13 - Ocieplenia, wyprawy tynkarskie i podłoża w systemie Cekol, Orgbud, wyd. I, Poznań 2005
  KNR 9-06 - Ścianki szczelne stalowe z grodzic G-62 (uzup. KNR 2-10, rozdz.03), Orgbud, wyd I, Poznań 2013
  NNRNKB 2-02 - Nakłady uzupełniające do KNR 2-02 (zeszyty Orgbud części I-XI)

Zuzia - zmiany w wersji 11:

Zmiany w aktualizacjach 11.01 - 11.05

Zuzia 11.05 - MAJ 2015

1. Dodano (podczas wczytywania kosztorysu) usuwanie znacznika „Dodaj do pozycji z nakładów pomocniczych”.

2. Wprowadzono import cenników Sekocenbud On-line.

 

3. Uzupełniono import cennika sprzętu wg dostawców z e-Sekocenbud.

4. Rozszerzono działanie funkcji Znajdź/zamień na przedmiary oraz wprowadzono nowy mechanizm wyszukiwania.

5. Wprowadzono opcję nowego eksportu do Excela.  Jest dostępna z głównego menu.

Poprawiono następujące opcje programu:

Poprawiono błąd związany z usuwaniem autorów.
Poprawiono błąd, który wyskakiwał przy wyborze nakładu.
Wczytywanie plików z programu Norma, w których obmiary miały dwa poziomy sum częściowych.
Usunięto błąd przy usuwaniu nakładów o długich nazwach z bazy RMS.
W przypadku gdy nie da się wysłać raportu błędu przez web service, to jest próba wysłania raportu przez klienta pocztowego użytkownika.
Wprowadzono poprawkę dla opcji gdy użytkownik wykonywał „Import z Excela” nacisnął „Nie” przy komunikacie „Czy nadpisać plik?”.


Zuzia 11.04 - GRUDZIEŃ 2014
1. Możliwość tworzenia w zakładce Definiuj kosztorys, własnych szablonów układu kolumn.
2. Wprowadzono możliwość sortowania zawartości zakładki Definiuj kosztorys. Sortowanie może odbywać się w ramach Kosztorysu, Rozdziału, Grupy lub Elementu.
4. Zmieniono sposób raportowania błędów w programie.

Do bazy katalogów dodano i poprawiono następujące katalogi:

> KNR 9-08 – Sieci kanalizacyjne z rur kamionkowych STEINZEUG-KERAMO; Orgbud Serwis; wydanie II, 2014.
> KNR 9-26 – Zewnętrzne odwodnienie liniowe; Orgbud Serwis; wydanie I, 2013.

Poprawiono następujące opcje programu:

Wprowadzono poprawki do czytania plików zapisanych w formatach: *.xml, *.ath, *.kst, *.prd.
Poprawiono eksport do Excela (zmiana waluty w pliku *.xls, zgodnie z walutą przyjętą w kosztorysie).
Usunięto błąd związany z wydrukiem bardzo długich opisów pozycji, elementów, grup, rozdziałów i nakładów rzeczowych.
Poprawiono przenoszenie pozycji z cennika scalonego do pozycji uproszczonych w kosztorysie (przenoszenie opisów z cennika do notatki w pozycji).
Poprawiono błąd związany z przyjmowaniem pozycji z katalogu, które miały rozszerzoną numerację tablic, np.: KNRW 215/406a/1.
Usunięto błąd występujący przy pracy programu na uszkodzonym kluczu zabezpieczającym.
Poprawiono błąd związany ze scrollowaniem przy użyciu myszki o wysokiej czułości (duże DPI).
Poprawiono błąd przy wyświetlaniu walut już nieistniejących.
W eksporcie do plików *.xls poprawiono nazwę waluty na zgodną z zastosowaną w kosztorysie.


Zuzia 11.03.1 - WRZESIEŃ 2014

Do bazy katalogów dodano i poprawiono następujące katalogi:

   
 > KNR DC-15  – Instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne w technologii firmy Frapol; Datacomp, Wydanie I, Kraków 2014

Poprawione:

 > KNR 13-05 – Roboty górnicze podziemne węgla kamiennego
 > ZKNR C2 – Roboty budowlane wykonywane w technologiach i materiałach marek: Ceresit, Thomasit, Pattex, Metylan Henkel Polska, Wydanie I, październik 2008

Poprawiono następujące opcje programu:

 – Poprawiono przenoszenie obmiarów z programu metriCAD. Obmiary dodatkowe przenosiły się podwójnie przy zwiniętym drzewku obmiarów.
 – Poprawiono błąd przy kopiowaniu elementów zawierających odwołania do ilości innych elementów, bądź pozycji.
 – Usunięto ograniczenie dla wpisywania kodu indywidualnego pozycji na zakładce Kod w Definiuj kosztorys.
 – Poprawiono wydruk długich kodów indywidualnych pozycji. Jeżeli był długi kod bez spacji to wychodził poza kolumnę i nakładał się na opis.
 – Usunięto błąd, który generował się po wciśnięciu przycisku F1 przy wysuniętym menu kontekstowym.
 – Zmieniono formę informowania użytkownika, że jest nowa wersja programu, a brak aktualnej opieki technicznej. Dawniej wyświetlało się okienko z komunikatem, a teraz jest to w formie żółtego paska pod wstążką.
 – Dodano możliwość pojedynczego nakładu alternatywnego, który może być niezależnie włączany.
 – Usunięto błąd podczas otwarcia kosztorysu, w którym brakowało cenników. Gdy nazwa cennika nie miała rozszerzenia (.mcn, .scn) przy próbie wskazania tego pliku przez użytkownika na dysku generował się raport błędów.
 – Poprawiono eksport kosztorysu z walutami do xml’a.
 – Poprawiono import plików *.kst.
 – Dodano opcję dzielenia pozycji w dowolnym miejscu.
 – Poprawiono błąd przy imporcie katalogu użytkownika.
 – Poprawiono import pozycji z podstawą w formacie KNZ-123.
 – Poprawiono błąd przy próbie wejścia do tabeli walut NBP przy ustawionym w systemie innym separatorze daty niż standardowy.
 – W dialogu do tworzenia odwołań do pozycji usunięto dodatkowe spacje przed i po operatorach ‚+’ i ‚-‚.
 – Przy wejściu do dialogu do tworzenia odwołań, pozycja bieżąca jest teraz wyświetlana w środku okienka.
 – Usunięto błąd, który generował się przy usuwaniu autorów w zakładce Dane ogólne.


Zuzia 11.03 - MAJ 2014
1. Wprowadzono możliwość określenia różnych walut dla nakładów w kosztorysie. W konfiguracji określamy z jakich walut chcemy korzystać podczas pracy  z kosztorysem. Po wybraniu opcji Kosztorys/Waluty możemy je zdefiniować. Aktualny kurs jest podczytywany automatycznie z tabeli NBP. Kolumny z rodzajem waluty oraz jej kursem są wyświetlane w zakładkach Materiały i Sprzęt.
2. Dodano opcję umożliwiającą przeniesienie nazwy nakładów do opisu pozycji przez doklejenie ich na końcu opisu pozycji. Opcja jest wywoływana w menu kontekstowym w zakładce RMS gdy stoimy na nakładzie, którego nazwę chcemy dokleić.
3. W harmonogramie dołożono opcję pozwalającą określić na wykresie ścieżkę krytyczną.

Zuzia 11.02 - STYCZEŃ 2014
1. Opcja Kosztorys bazowy. Po kliknięciu w ikonę Ustaw kosztorys bazowy wskazujemy kosztorys, z którego podczytywane są ustawienia, ceny itp.
2. System M-Files jest w pełni zintegrowanym systemem klasy ECM do zarządzania dokumentacją i procesami w firmie. M-Files pozwala na konfiguracje dowolnego obiegu dokumentów pod każdy profil funkcjonowania przedsiębiorstwa. Wyznacznikiem nowoczesności systemu jest jego skalowalność i konfigurowalność, która opiera się o efektywne wykorzystanie metadanych a więc właściwości opisujących dokumenty i inne obiekty w systemie. Integracja systemu M-Files z programem ZUZIA pozwoli na usprawnienie zarządzania dokumentacja i danymi związanymi z procesami przedmiarowania i kosztorysowania. Pliki z programu ZUZIA zapisane w magazynie dokumentów M-Files są kontrolowane przez system M-Files w zakresie uprawnień dostępu, pracy na pliku tylko przez jednego użytkownika oraz historii zmian. Dodatkowo zapisane dane na serwerze mogą być archiwizowane przy pomocy narzędzi M-Files do wykonywania kopi zapasowych. Integracja M-Files z ZUZIA zapewnia spójność danych pomiędzy tymi środowiskami.
3. W zakładce Dane ogólne dołożono opcję definiowania wskaźników techniczno-ekonomicznych: kubatura, powierzchnia użytkowa, itp.
4. Dołożono funkcję cofnij dla harmonogramu.
5. Zaktualizowano tablicę konwersji dla cenników Bistyp.
6. Poprawiono import cenników Sekocenbud.
7. Wprowadzono nowy sposób powiadamiania użytkownika o nowej wersji programu.
8. Poprawiono import kosztorysów z obcych formatów plików.
9. W wydrukach formuły II zmieniono opis kolumny „Cena jednostkowa” na „Wyliczona wartość jednostkowa”.
10. Usunięto drukowanie stawki r-g w tabeli elementów scalonych przy zaznaczonej opcji „Bez cen i wartości”.
11. Dodano moduł współpracy z czytnikami ekranowymi, ułatwiający osobom niewidomym i słabowidzącym pracę z komputerem. Moduł działa automatycznie gdy wykryje w systemie zainstalowany program wspomagajacy pracę osób nieiwdomym i słabowidzącym.

 

 

Zuzia 11.01.1 - LISTOPAD 2013

Do bazy katalogów dodano następujące katalogi:
1. KNR DC-20  Okładziny z płytek ceramicznych w systemie Mapei
2. KNR DC-21  Systemy ociepleniowe, dekoracyjne i ochronne Mapei

Zuzia 11.01.0 - WRZESIEŃ 2013

1. W zakładce Definiuj kosztorys w grupie ikon Edycja dodano opcję Ustaw kolor . Opcja odznacza kolorystycznie wskazane rozdziały/grupy/elementy.
Dodano opcję Szybki filtr  . W opcji tej poprzez wskazanie ciągu znaków następuje zawężenie pola szukania dla kolumny Opis robót w zakładce Definiuj kosztorys.
2. W oknie Przeglądania katalogów dodano wyświetlanie opisów do rozdziałów, tablic, kolumn. Opisy pokazują się na etykiecie, po najechaniu myszką na pierwszą kolumnę w pierwszym wierszu.
3. Dodano obsługę podstaw katalogowych w formacie KNR 2-02.
4. Podczas odczytywania pliku z hasłami do danych, cenników i ustawień ze starszych wersji programu nowe ścieżki są ustawiane jako domyślne. Dane zapisane w starym pliku psd są zapisywane do kopii. Użytkownik ma możliwość przywrócenia z tego pliku wcześniejszych ścieżek w konfiguracji.
Wydruki:
1. Dla harmonogramu dodano wydruk Planu do spisu treści w raporcie wydruków.
2. Do wydruku spisu treści dodano opcję Uwzględnij pozycje na spisie treści. Po jej wyłączeniu na spisie treści nie drukują się pozycje (tylko elementy/grupy/rozdziały).
3. W ustawieniach wydruku dodano opcję Łamanie strony w dowolnym miejscu. Po zaznaczeniu opcji podział raportu wydruku nastąpi pod koniec strony  bez względu na zakres tematyczny drukowanej informacji.
Zakładka Harmonogram
1. Dodano możliwość zablokowania pierwszego wiersza na zakładce Harmonogram – widok Zadania.
2. Usunięto globalną ilość r-g z okna generowania i konfiguracji harmonogramu.
3. Usunięto ograniczenie na ilość pracowników w oknie generowania i konfiguracji harmonogramu.
4. Dodano opcję konwersji wielu cenników.
5. Rozdzielono ustawienie zaokrąglenia końcowej kwoty kosztorysu na zaokrąglenie wartości netto i brutto.
6. Zaokrąglenia dla obu wartości są ustalane niezależnie.
7. Zmieniono wyświetlanie rusztowań w kolumnie Info. Zrezygnowano z wyświetlania kolejnych numerów na rzecz wyświetlania numerów liczby porządkowej Lp.
Do bazy katalogów dodano i poprawiono następujące katalogi:
 • KNR EM1 – Okablowanie strukturalne EmiterNet, Emiter Sp. z o.o., wydanie I, Katowice 2012 r.
Nowe opcje programu 11.0:

1. Harmonogram – nowy moduł w programie, który pozwala na utworzenie harmonogramu robót na podstawie bieżącego kosztorysu.
2.  Grupowanie katalogów nakładów rzeczowych – możliwość tworzenia własnych grup oraz umieszczania w nich wskazanych katalogów. Z poziomu Zarządzania katalogami dokonujemy podziału na grupy.
3. Ulepszony sposób wyświetlania i obsługi bazy katalogowej, z możliwością zawężania widoku do wybranej grupy.
4. Możliwość kopiowania założeń do katalogów nakładów rzeczowych.
5. W oknie przeliczania kosztorysu złożonego dołożona została możliwość zdefiniowania różnych cenników w rozdziałach.
6. Dołożono możliwość nadania statusu liczenia nakładów pomocniczych od nakładu podstawowego na poziomie pozycji kosztorysowej, nie tylko z poziomu zestawienia.
7. Dodatkowe opcje w oknie przeglądania bazy i cenników nakładów rzeczowych:
- możliwość zawężenia widoku do nakładów własnych
- sortowanie widoku po nazwie (alfabetycznie) lub po cenie (rosnąco lub malejąco).
8. Zestawienie robocizny – możliwość zdefiniowania rabatu od stawki robocizny.
9. Zestawienia nakładów rzeczowych (robocizna, materiały, sprzęt) – nowa opcja, która pozwala na zamianę kilku zaznaczonych nakładów na jeden wskazany przez użytkownika (scalanie nakładów rzeczowych).
10. Edycja jednostek miar.
11. Zakładka Przedmiar:
- komentarz w wierszu przedmiaru – zapisywany w klamrach {komentarz}
- możliwość ustawienia kotwicy w wierszu przedmiarowym.
12.  Wydruki:
- nowe wydruki kosztorysu i tabeli elementów scalonych
- możliwość wydrukowania 0 w ilości oraz normie
- zestawienia nakładów rzeczowych – możliwość wydrukowania kolumny z numerami pozycji kosztorysowych, w których dany nakład występuje
- możliwość wydrukowania szczegółowej listy  dodatków w podsumowaniach rozdziałów i kosztorysu
- możliwość wykonania wydruku (przedmiar, kosztorys) zaznaczonego fragmentu kosztorysu
- kolorowy wydruk statystyki
13. Nowy podgląd wydruku – aktywny spis treści w formie rozwijalnego drzewa.
14. Połączenie opcji import z opcją otwórz dla plików z innych programów.
15. Import cenników uproszczonych z plików formatu *.mdb.
16. Wybór formuły liczenia w zakładce Narzuty.
17. Konfiguracja programu – możliwość wyboru automatycznej renumeracji od wybranego numeru.
18. Zakładka Definiuj kosztorys – w widoku dołożono kolumny R, M i S (wartości bezpośrednie i z narzutami).
19. W oknie dialogowym Otwórz dołożono możliwość wyboru kilku plików jednocześnie.

 Do bazy katalogów dodano i poprawiono następujące katalogi:
   
KNR 2-20    Zewnętrzna sieć cieplna
KNR 7-24    Urządzenia i instalacje chłodnicze
KNR DC-11    Termo Organika EST DOM
KNR 9-21    Oczyszczanie, osuszanie i odkażanie obiektów budowlanych po zalaniu wodą
KNR 7-29    Badania nieniszczące montażowych złączy spawanych
KNR DC-12    Linie światłowodowe FCA
KNR 0-15    Pokrycia dachowe; uzupełnienia do KNR 2-02 rozdział 05
KNNR 10    Melioracje, regulacje rzek i potoków oraz budowle i urządzenia wodne
KNNRS 10    Melioracje, regulacje rzek i potoków oraz budowle i urządzenia wodne
KSNR 10    Melioracje, regulacje rzek i potoków oraz budowle i urządzenia wodne
KNR 2-11    Melioracje, regulacje rzek i potoków oraz budowle i urządzenia wodne
KNR 2-02    Konstrukcje budowlane
KNR 4-01    Roboty remontowe budowlane
KNR 2-18    Zewnętrzne sieci wodociągowe i kanalizacyjne
KNR DC -19    Roboty budowlane w systemie MAPEI
KNR 0-20    Konstrukcje betonowe i żelbetowe monolityczne w deskowaniu PERI
KNRW 7-12    Roboty malarskie antykorozyjne i chemoodporne
KNR 13-04    Maszyny i urządzenia górnictwa węgla kamiennego
KNNRW 3    Roboty remontowe ogólnobudowlane
KNRW 4-01    Roboty remontowe budowlane

początek >>

Zuzia - zmiany w wersji 10:

 1. Nowy wygląd programu. Układ menu programu został dostosowany do najnowszych widoków w stylu Office 2007. Umieszczona w programie wstęga (ribbon) zawiera ikony zgrupowane w tematyczne panele, które ułatwiają korzystanie z funkcji programu. Poprzez nowe menu znacznie poprawiła się funkcjonalność pracy z programem. Nowy układ menu pozwolił wprowadzić nowe czytelniejsze ikony oraz zmienić kolorystykę programu.
 2. Nowy układ zakładki Definiuj kosztorys . Zastosowany w nowej Zuzi widok struktury kosztorysu oparty jest na wewnętrznym drzewku widoków poszczególnych elementów Rozdziału, Grupy, Elementu, Pozycji. Pozwala na pracę na widoku Zakładki Lista z całym kosztorysem w rozwinięciu do poszczególnych poziomów z nakładami pozycji włącznie.
 3. Import z Excela. Nowoczesna funkcjonalność umożliwiająca zaimportowanie do programu Zuzia danych podczytanych z plików Excela jako przedmiaru robót lub kosztorysu.
 4. Zapis kosztorysu odbywa się do nowego formatu Zuzia10 XML, który jest odczytywany przez program Zuzia9. W zakresie przedmiaru możliwy jest zapis do pliku, nie zawierającego żadnych składników cenotwórczych kosztorysu. Przedmiar robót zapisujemy do pliku z rozszerzeniem *.puz.
 5. Pozycja złożona. Pozycja pozwalająca składać kilka pozycji kosztorysowych w zakresie ich nakładów i norm. Po złożeniu pozycji otrzymujemy jedną pozycję szczegółową zawierającą wszystkie nakłady z pozycji składowych oraz wartość odpowiadającą tym pozycjom. Podstawa tej pozycji może zostać przedstawiona jako zapis: „kalkulacja indywidualna”, podstawa jednej z pozycji składowych lub zbiór podstaw z pozycji składowych. Wybrany sposób prezentacji podstawy zostanie wydrukowany w raporcie kosztorysu.
 6. Na dolnej belce programu umieszczono panel zmiany metody liczenia kosztorysu. Funkcja pozwala na wybranie innej metody niż zadeklarowana z poziomu każdej zakładki programu. Nie potrzeba wracać do zakładki Dane ogóle aby określić nowy sposób liczenia kosztorysu.
 7. Opracowano nowy zestaw wydruków raportów dla metody liczenia: Inwestorska UPZP.
 8. Dodawanie do struktury kosztorysu Nakładu z bazy i Nakładu pustego. Edycja pustego nakładu pozwala na wpisanie „z ręki” nazwy nowego nakładu RMS.
 9. Umożliwia dodawanie i wymianę nakładu z jego parametrami (jednostką, normą i ceną). Opcje te są również dostępne tak jak dotychczas w Zakładce RMS, która posiada wiele innych zaawansowanych funkcji (np. określenie materiałów inwestora). Edycja nakładu w wierszu wraz z funkcją szybkiego wyszukiwania z bazy.
 10. Opcja Pokaż w zakładce Definiuj kosztorys pozwala na wywoływanie/chowanie nowego widoku kosztorysu z rozwinięciem do nakładów. W niej również mamy możliwość określenia widoku dla pozycji składowych z pozycji złożonej, pozycji wchodzących w skład elementu scalonego, pozycji wariantowych oraz zablokowanych pozycji i nakładów.
 11.   Dołożono funkcjonalność definiowania struktury kosztorysu za pomocą strzałek (góra/dół, w prawo/w lewo) w zakresie ustawiania kolejności Rozdziałów, Grup, Elementów, Pozycji i Nakładów oraz ich wzajemnych zależności.
 12. W metodach liczenia kosztorysu dołożono możliwość określenia wskaźnika Koszty zakupu dla materiałów jako narzutu (do wartości wszystkich materiałów) oraz jako wskaźnika ustalanego indywidualnie dla poszczególnych nakładów materiałowych. Nadal, tak jak dotychczas, istnieje możliwość kalkulacji kosztorysu w cenach materiałów zawierających Koszty zakupu (wówczas wskaźnik Kosztów zakupu wliczany jest bezpośrednio do ceny materiału).
 13.   Dla przedmiarów robót dołożono możliwość usunięcia z Zakładki Przedmiar wierszy przedmiarowych we wszystkich pozycjach kosztorysu lub samych obliczeń z pozostawieniem ich opisów.
 14. Ikony dokładania i wstawiania elementów struktury kosztorysu umieszczono w zakładce Definiuj kosztorys jako pierwsze z lewej strony. Rozdzielenie ich działania przyspieszyło przyjmowanie lub wstawianie elementów składowych do struktury kosztorysu. Najczęściej używane Element, Pozycja szczegółowa, Pozycja uproszczona zostały umiejscowione na widoku głównym. Pozostałe są wywoływane z rozwijanej listy. Obie ikony mają tę samą obsługę. Ikona Dodaj zawiera rozwinięcie dla różnych typów składowych i ich wybór. Tak samo działa ikona Wstaw. Takie działanie pozwala na wybranie i przyjęcie pozycji jednym kliknięciem.
 15. Kotwica odwołania pozycji. W celu szybkiego przechodzenia pomiędzy pozycjami, do których musimy często wracać dodano funkcję przywołania oznaczonej wcześniej pozycji kosztorysowej.
 16. Rozszerzono import biuletynów cenowych o kolejne bazy Bistypu, Orgbudu, Sekocenbudu i Intercenbudu.
 17. W kolumnie Podstawa dla pozycji kosztorysowej przy wyborze z comba dołożono kolejne opisy pozycji kosztorysowych – własny opis podstawy odpowiadający zadeklarowanej podstawie w Konfiguracji kosztorysu . Funkcja pozwala na wpisanie na stałe własnego opisu podstawy.
 18. W zakresie szybkiego wyboru widoku w zakładce Definiuj kosztorys zdefiniowano nowe widoki kolumn: Przedmiar Robót UPZP , Przedmiar Robót do SIWZ, Kosztorys inwestorski UPZP . Zdefiniowane widoki wybieramy poprzez ikonę małej strzałki umieszczoną przy kolumnie Lp.
 19. W zakładce Dane ogólne dla metody liczenia : Inwestorska UPZP dołożono możliwość wypełnienia formularza Założenia wyjściowe do kosztorysowania bezpośrednio w tej zakładce. Dla pozostałych metod liczenia kosztorysu formularz ten jest dostępny po wywołaniu okna z notatnikiem.
 20. Poszerzono funkcje filtrowania i przeszukiwania danych w kosztorysie.
 21. W zakładce RMS dołożono kolumnę cena. Obecny układ kolumn: cena wyjściowa, Kz, cena.
 22. Rozszerzony odczyt plików kosztorysów z innych programów do kosztorysowania.
 23. W zakładce Przedmiar dołożono możliwość odwołań do ilości z innych pozycji. Odwołania są zbierane z różnych wybranych pozycji. Mogą być one wykorzystane w pozycji powiązanej jako suma, iloczyn lub inne wyrażenie matematyczne. Powiązane ze sobą pozycje w zakresie ilości automatycznie aktualizują swoje ilości.
 24. W pozycji kosztorysowej w kolumnie Ilość wprowadzono aktywny edytor pozwalający wyliczać ilość bezpośrednio w tej komórce. Wpisane wyrażenie jest automatycznie przenoszone jako pierwszy wiersz obliczeń przedmiaru w zakładce Przedmiar .
 25. Dla zakładki Przedmiar dołożono możliwość grupowania dowolnych wierszy wyliczeń cząstkowych w Grupy przedmiarów . Po takim złożeniu grupę traktujemy jak osobny wiersz przedmiarowy, który może spełniać rolę sumy częściowej.
 26. Dołożono dla przedmiarów opcję Komentarza .
 27. Dołożono możliwość przesuwania wierszy przedmiarowych za pomocą strzałek.
 28. W zakresie wydruku raportów wprowadzono możliwość określania sposobu wydruku formatu podstawy katalogowej pozycji.
 29. W eksporcie do Excela dołożono opcję „Obliczenia w kolumnie opis”. Opcja umożliwia zapisanie eksportowanych danych z zakładki Przedmiar bezpośrednio pod opisem w każdej pozycji kosztorysowej.
 30. W celu ujednolicenia nazw katalogów zmieniliśmy podstawy dla następujących katalogów.
Nowy symbol katalogu Dotychczasowy symbol katalogu Tytuł katalogu
KNR BC 1 BC 1 Roboty budowlane w systemie YTONG
KNR BC 2 BC 2 Roboty budowlane w systemie Schomburg
KNR BO 12 BO 12 Roboty remontowe. Mechaniczne wykucie otworów, bruzd, gniazd, strzępi i wnęk
KNR INSTAL 215 KNRI 215 Instalacje wodociągowe, gazowe i centralnego ogrzewania z rur miedzianych
KNR GEBERIT 215 KNRG 215 Instalacje wewnętrzne sanitarne systemu Geberit
NNRNKB 202 ORGB 202 Nakłady uzupełniające do KNR 2-02
NNRNKB 231 ORGB 231 Uzupełnienie do KNR-231 „Nawierzchnie na drogach i ulicach” )
TZKNBK 1 KNBK 1 Roboty transportu wewnętrznego
TZKNBK 2 KNBK 2 Roboty ziemne
TZKNBK 3 KNBK 3 Roboty betonowe
TZKNBK 4 KNBK 4 Roboty murowe
TZKNBK 5 KNBK 5 Roboty ciesielskie
TZKNBK 6 KNBK 6 Roboty pokrywcze
TZKNBK 7 KNBK 7 Roboty izolacyjne
TZKNBK 8 KNBK 8 Roboty tynkarskie
TZKNBK 9 KNBK 9 Roboty sztukatorsko-modelarskie
TZKNBK 10 KNBK 10 Roboty stiukowe
TZKNBK 11 KNBK 11 Roboty posadzkarskie
TZKNBK 12 KNBK 12 Roboty stolarskie
TZKNBK 13 KNBK 13 Roboty zduńskie
TZKNBK 14 KNBK 14 Roboty szklarskie
TZKNBK 15 KNBK 15 Roboty malarskie
TZKNBK16 KNBK 16 Roboty kamieniarskie
TZKNBK 17 KNBK 17 Roboty instalacji elektrycznej
TZKNBK 18 KNBK 18 Roboty instalacji sanitarnych
TZKNBK 19 KNBK 20 Roboty stolarki artystycznej
TZKNBK 20 KNBK 21 Roboty metaloplastyki kolorowej
TZKNBK 21 KNBK 22 Roboty metaloplastyki żelaznej
TZKNBK 22 KNBK 23 Roboty blacharki artystycznej
TZKNBK 23 KNBK 24 Roboty ślusarsko-spawalnicze
ZKNR C 1 C 1 Roboty budowlane wykonywane w technologiach i materiałach marki Ceresit i Thomsit – tom 1
Do bazy katalogów dodano następujące katalogi:
 

Symbol Nazwa katalogu Wydawca
KNR DC-18 Ocieplanie ścian zewnętrznych Systemem Platinum Termo Organika Datacomp, Wydanie I, Kraków 2010 r.
KNR 9-14 Pokrycia dachów z użyciem pap aktywowanych termicznie. Technologia Szybki Syntan SBS-ICOPAL SA (uzupełnienie KNR 2-02, tom I, rozdział 05, KNR 4-01, rozdział 05) Orgbud-Serwis, Wydanie I,
Poznań 2009 r.
W bazie katalogów poprawiono następujące katalogi:
1. KNR 0-23, KNR 0-27, KNR Instal 2-15, KNR C-01, KNR 4-01, KNRW 4-01, KNR 2-21, TZKNBK 5, KSNR 3

Zuzia - zmiany w najnowszej wersji 10.01:

powrót >>

 1. NOWOŚĆ! PDF Kosztorys umożliwia zaoszczędzenie uciążliwej pracy związanej z przepisaniem treści kosztorysu zapisanego w PDF do dowolnego systemu kosztorysowego lub Excela. PDF Kosztorys jest konwerterem plików przedmiarów kosztorysowych zapisanych w formacie PDF do uniwersalnego otwartego standardu XML – w formacie Standard Kosztorysów Budowlanych. Program automatycznie odczytuje pliki przedmiarów robót PDF z wielu szablonów zgodnych z najpopularniejszymi systemami kosztorysowymi. PDF Kosztorys jest pierwszym programem pozwalającym na automatyczne odczytanie zawartości pliku PDF z danymi kosztorysowymi. Odczytane dane są przenoszone w układzie i strukturze przedmiaru robót. Opcje programu pozwalają na wyodrębnienie wszystkich niezbędnych danych potrzebnych do prawidłowego przeczytania przedmiaru robót z pliku PDF.
   
 2. Użytkownicy programu do kosztorysowania Zuzia konwerter PDF Kosztorys otwierają bezpośrednio z menu głównego programu. Po odczytaniu przedmiaru w PDF Kosztorys powracamy do Zuzi z przygotowanym do wyceny przedmiarem robót.
   
 3. W zakładce RMS dołożono ikonę Edycja nazwy nakładu, która umożliwia edytowanie nazwy nakładu w miejscu bez konieczności wchodzenia w bazę RMS. Edycja nazwy nakładu jest również dotepna w zakładce R, M, S (zestawień robocizny, materiałów, sprzętu)

Do bazy katalogów dodano następujące katalogi:
 

Symbol  Nazwa katalogu Wydawca
KNR 9-21 Oczyszczanie, osuszanie
i odkażanie obiektów budowlanych
po zalaniu wodą
Orgbud-Serwis,
Wydanie I,
Poznań 2010 rZuzia - zmiany w najnowszej wersji 10.02:

powrót >>

 1. W zakładce Cenniki dołożono bezpośredni import cenników z internetowej platformy e-Bistyp. Dla wszystkich użytkowników posiadających wykupiony elektroniczny dostęp do baz cen e-Bistyp dołożono możliwość pobierania ich bezpośrednio z programu Zuzia. Operacja odbywa się na podstawie tych samych danych logowania (login i hasło) jakie użytkownik otrzymał do pobierania i przeglądania cenników ze strony e-Bistyp.
 2. Materiały inwestora – możliwość zdefiniowania materiałów inwestora w zadanej ilości (RMS i Zestawienie M – edytowalna kolumna Ilość inwestora; typ – jak dotąd możliwy do zmiany z poziomu Zestawienie M).
 3. Nowa kolorystyka: w Konfiguracja-Wygląd- Kolorystyka do wyboru Niebieska lub Szara.
 4. W zakładce Definiuj Kosztorys i zakładce Zestawienia M – przy funkcji szybkiej edycji nazwy nakładu dla podpowiadanego nakładu z bazy dołożone zostały kolumny: jednostka i cena. Kolumna cena jest z pierwszego cennika ustawionego w zakładce Cenniki.
 5. Wybieranie i przeglądanie katalogów (z poziomu menu głównego zakładki Definiuj Kosztorys i z poziomu podstawy pozycji) – możliwość zadania grupy katalogów, w których ma się odbywać wyszukiwanie, nazwy katalogów w wierszu „Zawężenie bazy katalogów” oddzielane są średnikami (np. KNR 202; KNRW; KNNR; 501 – program wyszukuje w katalogu KNR 202 lub KNRW lub KNNR lub 501).
 6. Nowy wygląd pozycji Rusztowania na ekranie jak również w raportach wydruku.
 7. Dla podglądu wydruku wprowadzono przewijanie raportu wydruku dla całości podglądu za pomocą scrolla.
 8. Automatyczna zmiana kosztorysu złożonego na prosty. Po wybraniu opcji w zakładce Definuj Kosztorys grupa Edycja Zmień kosztorys złożony na prosty następuje zmiana Rozdziałów na Grupy z zachowaniem struktury kosztorysu. Jeżeli cena danego nakładu jest różna to do końcowego kosztorysu przyjmowana jest pierwsza napotkana, czyli w najwcześniejszym rozdziale w jakim występuje.
 9. Założenia wyjściowe do kosztorysowania zostały udostępnione w formie formularza występującego na drzewku dla sposobu liczenia kosztorysu Formuła I, II i Uproszczona.
 10. W imporcie z Excela został zablokowany wiersz nagłówka (określenie typu kolumn), tak aby podczas pracy z dokumentem zawsze był widoczny.
 11. Z poziomu okna przeglądania bazy materiałów dołożono możliwość przegladnięcia norm stali i ich odpowiedników.
 12. Poprawiono sposób liczenia i drukowania mnożników, jakie można zastosować w kosztorysie.